A 2 leggyakoribb ok, amiért az emberek elutasítják a masszázst
Vannak, akik végképp nem hisznek a masszázsban, annak ellenére, hogy az jelentősen segíthet nekik. A lakosság viszonylag nem kis részéről beszélünk, akik egyszerűen nem szeretnek semmilyen érintést. Milyen okok késztetik az embereket a masszázs elutasítására, és milyen érvekkel győzzük meg őket annak előnyeiről?
1. Az vendégnek rossz tapasztalatai vannak a masszázzsal
Jó masszőrtől is lehet. A jó masszázs alapja a bizalom és a kommunikáció, de mindkét oldalról. Ha a vendégnek valami nem tetszik a masszázs során, vagy fájdalmat érez, ezt mondja meg a masszőrnek.
Ezért tartom fontosnak a masszázs előtti beszélgetést az új vendégekkel és különösen azokkal, akik korábban nem jártak masszázson. Igyekszem megnyugtatni őket, hogy mellettük vagyok, elmagyarázom nekik, mit jelent a masszázs, és mire számíthatnak. Vendégként nem kell félni, hogy elmondja a masszázzsal kapcsolatos tapasztalatait és elvárásait vagy aggályait.
A vendégek önmagukban is okozhatnak kellemetlen masszázsélményeket, leggyakrabban a wellness üdüléseken, ahol mindent be szeretnének hozni egy hétvége alatt. Többféle szauna, masszázs, több étel, hosszú túrák, uszoda és gyakran nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás is könnyen rosszullétet okozhat a vendégnek a masszázs után.
Néha a vendég tudatlanságból olyan masszázstípust választ, amely nem megfelelő a számára. A keményebb masszázstípusok, ahol a testet és a szöveteket mélyrehatóan kezelik, kezdőknek nem igazán alkalmasak.
A vendég rendkívül kellemetlen élménnyel távozik az olyan masszázsról, amely során úgy érzi, hogy a masszőr zaklatja. A szakmai etika minden masszőr alapfelszerelésébe kell, hogy tartozzon, ezekre az esetekre mindenképpen fel kell hívni a figyelmet, mert ezek rontják a masszázsok általános jó hírét.
2. A vendég még nem járt masszázson
Az ilyen típusú vendégek általában nem tudják, hogy mire számíthatnak. Előfordulhat, hogy a masszázst ajándékba kapta, és fogalma sincs, mire lesz jó.
Masszőrként természetesen mélyen meg vagyunk győződve a masszázs előnyeiről. De a kihívás az, hogy elmagyarázzuk és közvetítsük ezt a lelkesedést még a hitetlen vendégnek is, és olyan masszázst biztosítunk neki, amely meggyőzi őt. Ez nem mindig lehetséges, mert a masszőrnek és a vendégnek egymáshoz illeni kell. Az ideális helyzet az, ha a vendég maga választja ki masszőrt.
Nézzük akkor, mik a masszázs előnyei:
Valakinek elég egy egyszerű "jobban fogja érzi magát, és nem fog fájni a háta", míg mást a masszázzsal kapcsolatos fizikai (és lelki) folyamatok mélyebb magyarázata érdekel.
A masszázs során mechanikai, kémiai és idegreflex ingerek hatnak a masszírozott testére. A mechanikai hatás elsősorban a bőr és az izmok túlmelegedésében és a jobb vérkeringésében nyilvánul meg, elősegítve a véráramlást a vénákban, és ezáltal a vérkeringés egészét is javítva. Számos vegyi anyag szabadul fel a szervezetben, köztük boldogsághormonok. Reflex szempontból pedig a masszázs olyan tevékenység, amelyre az idegrendszer reagál például az izomfeszülés változásával.
A következő hatások tulajdoníthatók főként a masszázsnak:
- az izomfeszültség ellazítása (vagy optimalizálása),
- a vér- és folyadékkeringés, az anyagcsere és ezáltal az immunitás javítása,
- gyorsabb szövet regeneráció,
- izom- és ízületi fájdalmak enyhítése vagy megszüntetése,
- az emésztés javítása (stressz oldása, vérkeringés javítása, reflexhatás),
- a stressz és a szorongás érzésének csökkentése,
- pihenés és ellazulás érzetének előidézése, jobb hangulat megteremtése,
- az alvás javítása.
A masszázs összhatása a szervezet minőségileg jobb állapota legyen, mint a masszázs előtt. A masszázs hatása még legalább 24 óráig tart, de a szervezet akár három napig is képes feldolgozni a változásokat.
A masszázs az életminőség és az egészség javításának kiváló eszköze, amelyet mindenkinek érdemes rendszeresen igénybe venni, akinek az egészségi állapota ezt megengedi.