A masszázs ellenjavallatai
Vannak olyan élethelyzetek, amikor tilos maszíroztatni. Ennek ellenére, ha masszázsra adod a fejed, súlyos árat kell érte fizetned, az egészségi állapotodban még nagyobb kárt teszel. Ha ismert problémád van, kérd ki szakorvos véleményét, ha nem érzel semmi "problémát" magadon, akkor is érdemes évente egyszer egy kivizsgálást végezni, amivel sokat teszel az egészségedért.
Nézzük, mik azok az élethelyzetek, betegségek, amelyeknél TILOS a masszázs:
1. Lázas állapot: Már hőemelkedés esetén sem szabad maszírozni, hiszen az a testben gyulladást jelez, amit a masszázs csak ronthat.
2. Kezeletlen magas vérnyomás és cukorszint: sokan ezt nem tudják vagy nem akarják tudomásul venni. Ilyenkor fordul elő, hogy a masszázs alatt rosszul lesz a vendég. Szédülést, rosszullétet, hányingert, szélsőséges esetben ájulást is eredményezhet. amennyiben a vérnyomás és a cukorbetegség gyógyszerekkel kezelve van, akkor semmi akadálya a masszázsnak.
3. Vérzékenység: Ez esetben bőr alatti vérzések alakulhatnak ki a "trauma" következtében.
4. Szív és érrendszeri betegségek: Keringési zavarok, szédülés, ájulás következhet be, kérd ki az orvosod véleményét!
5.Daganatos megbetegedések: Fokozottan tilos a masszázs, csak súlyosbítja a problémákat, kivéve a végstádiumban lévő betegeknél.
6. Műtét után: Kizárólag orvosi javaslatra, minimum 4-6 hét elteltével. Erőteljesebb reumatikus panaszok esetén sem javasolt a masszázs.
7. Fertőző betegségek: Azt hiszem ezt nem kell magyarázni.
8. Menstruáció első 2 napján: A masszázs keringésfokozó, erősíti a vérzést. Viszont görcsoldó, fájdalomcsillapító hatása miatt egyéni mérlegelést, döntést igényel. Én mégis javaslom az első 2 napon a pihenést, mert görcsök esetén az ellazulás is nehezen megy.
9. Tehesség: Az első és a harmadik szemeszterben nem ajánlott, kizárólag oldalt fekvésben, és csak simító mozdulatok engedélyezettek, a vállon erősebb mozdulatok is megengedettek.
10. Legyengült, alkoholos, beszámíthatatlan állapot: Sajnos meg kell említeni, eddig szerencsére az ilyen vendég elkerült.
11. Viszeresség: Az érintett végtagot nem szabad maszírozni, de máshol lehet.
Továbbiakban:
Hámhiány, akut gyulladás, előre haladott csontritkulás.